Поради та рекомендації

Кращі сорти смородини для саду

Кращі сорти смородини для саду

Садова смородина – залежно від виду, дає врожай різнокольорових ягід, різних за смаком та солодощами. Популярність червоної, чорної або білої ягоди ґрунтується на їх смакових якостях, користі для організму людини та використанні в заготовках компотів, варення чи джему на зиму.

На території країни успішно вирощуються районовані сорти багатьох видів смородини: чорної, червоної, білої. Крім них популярність набирають кущі із зеленими, золотистими і навіть рожевими ягодами.

Розберемо питання підбору сорту залежно від регіону та виду смородини.

Класифікація за термінами дозрівання

Вид рослин Короткий опис
Ранні Чагарник починає цвісти у першій декаді травня. Збирання врожаю починається вже в середині червня. Рослини піддаються впливу пізніх заморозків, тому рекомендуємо вирощувати їх у південних регіонах. Посадивши кущики різних термінів дозрівання, садівники можуть пригощати домашніми сонячними ягодами весь літній період.
Середні Кущі починають цвісти в другій половині травня і менш схильні до впливу заморозків, тому посадка таких сортів рекомендована в багатьох кліматичних зонах. Збір урожаю починається наприкінці липня.
Середньопізні Ці сорти найбільш популярні у садівників. Рослини набирають сили, не схильні до ризику втрати врожаю від раптових заморозків, а ягоди насичуються сонячним кольором і містять більше корисних вітамінів і мікроелементів. Зацвітають наприкінці травня, плоди дозрівають у 2-3 декаді липня.
Пізні Це найменша група ягідників. Цвітіння починається у травні, а врожай дозріває лише на початку серпня. Тривалий розвиток ягід збільшує ризик ураження хворобами та садовими шкідниками. Такі сорти рекомендовані для вирощування в регіонах з великими ризиками пізніх заморозків на ґрунті.

Незалежно від термінів дозрівання ягоди різних видів смородини містять однакову кількість корисних речовин та мікроелементів. Вибираючи вид і сорт, в першу чергу звертаємо увагу на термін дозрівання, складу та будову ґрунту та районованості сорту для вашої кліматичної зони.

Особливості вибору

Вибираючи сорт ягід важливо враховувати його особливості та якості. У різних саджанців та видів ягідника різниться термін цвітіння та дозрівання.

Ранні сорти більш схильні до ураження пізніми заморозками, але дозволяють збирати плоди вже в червні – це оптимальний варіант для півдня. Така смородина відплодоносить до сильної спеки, кущ зможе розвинутися і підготується до зимівлі.

Регіональні погодні умови – це якість, яка насамперед впливає на вибір смородини для своєї ділянки. Якщо в регіоні постійно посушливе літо та рано приходить тепло – це варіант для покупки смородини раннього типу дозрівання. У середній смузі та Підмосков’ї оптимальний варіант – середні або середньопізні сорти чагарників.

Від правильності вибору залежить врожайність та довговічність вашої рослини:

  1. Вплив на розвиток куща теплового режиму в регіоні. Ягідники відносяться до морозостійких рослин. Рівень зимостійкості безпосередньо залежить від районованості та виду, дотримання правил догляду. Раптовий заморозок ушкоджує однорічні прирости та плодові бруньки, і викликає зниження або повну втрату врожаю. Тому висаджуючи кущі, намагаємося розташувати їх на південній стороні ділянки в місцях, де немає протягів і вітру, що постійно дме.
  2. Вимога освітлення. Рослинам потрібно достатнє харчування сонячними променями. Але в південних регіонах потрібно висаджувати кущі в півтінь, особливо сорти чорної смородини. Важливо враховувати зростання чагарників.
  3. Вологість – для смородини ця якість місця важлива. Не рекомендується посадка всіх видів рослин у заболоченому місці або на ділянці з близьким протіканням ґрунтових вод. Тут рослини покриваються лишайниками, більше ризик ураження грибками та коріння кущів підмиваються і починають загнивати.
  4. Основне завдання садівника – визначившись з видом, сортом та місцем посадки правильно підготувати або придбати гарний саджанець. Насамперед звертаємо увагу на корову систему саджанця. Вона має бути без пересохлих корінців із розгалуженою системою коренів.

Краще купувати саджанці в розпліднику, тут вони проходять передпродажну підготовку від хвороб та відповідають зазначеному сорту та виду.

У будь-якому регіоні важко знайти ідеальний сорт смородини різних видів, який відповідав би всім запитам. Рекомендуємо придбати кілька саджанців різних термінів дозрівання, найкращих сортів для регіону.

Сорт смородини “Багіра”

Середньостигла смородина, кущі із середньою розлогістю гілок. Пагони прямі, середньої довжини. Кора молодих стебел пофарбована у світло-зелений колір, у міру зростання вона жовтіє і на старих гілках стає коричневою. Нирка середнього розміру подовженої яйцеподібної форми. Кожна велика ягода важить 1,5 грама. Вона виростає довгастої форми, з кисло – солодким смаком. Сорт стійкий до впливу високих температур та посухи при недостатньому поливі. Може використовуватися при механічному вирощуванні та збиранні врожаю.

Сорт смородини “Валова”

Середньорослі кущі з розлогими гілками середньої густоти зі світло-зеленим пагоном, без значного опушення. Після цвітіння виростають великі ягоди, середня вага яких 1,4 г. При нормальному догляді та оптимальних кліматичних умовах, ягоди можуть важити до 2 г. За формою – округлі, з блискучою чорною поверхнею та середньою кількістю насіння в середині. Смак кисло – солодкий. Сорт стійкий до хвороб та деяких садових шкідників. З високим рівнем зимостійкості не вимагає посадки рослин запилювачів.

Сорт смородини “Гулівер”

Кущі сильнорослі, слаборозлогі, із середньою густотою пагонів. Великі ягоди можуть досягати маси до 3.2 г. Форма округла, з чорною блискучою поверхнею. Смак – кисло – солодкий, густина ягід середня. Зимостійкий, стійкий до пізніх заморозків та довгих посушливих періодів. Не схильний до ураження борошнистою росою, антракнозом, іржі та павутинного кліща. Врожайність смородини з одного куща – 2 кг.

Сорт смородини “Дачниця”

Ранній термін дозрівання. Сорт виведений сибірськими селекціонерами. Кущі низькорослі із середнім рівнем розлогості. Поверхня пагонів блискуча зеленого кольору. Вага ягід до 2 г. Вони пофарбовані в темно-синій колір, шкірка тонка та ніжна. Ягоди з ніжним смаком та яскравим ароматом смородини. Морозостійкий, не схильний до поразки борошнистою росою і павутинним кліщем. При пізніх заморозках, кущі доведеться закутувати покривним матеріалом або спалювати в багатті свіжу траву і захищати рослину нагрітим густим димом. Врожайність смородини з одного куща – 1,6-1,7 кг.

Сорт смородини “Добриня”

Кущі середньорослі з компактно розташованими пагонами. Пагони дрібноопушені, пофарбовані з оливково-фіолетовим відтінком. Товщина втечі – середня. Вага однієї ягоди може досягати 6 г. Чорні, з блискучою ніжною шкіркою плоди мають овальну форму та яскравий кисло – солодкий смак. Плодоношення раннє, інтенсивне. Стійкий до низьких температур взимку та пізніх весняних заморозків. Середній рівень протидії ураженню грибковими захворюваннями. Урожайність смородини Добриня з одного куща – 2,4 кг. Незалежно від сорту, виду, регіону, максимальний продуктивний період продовжується протягом 7-9 років. Після цього кущі потрібно розділити та посадити у нові підготовлені лунки. При недотриманні цього правила садівник отримує зниження рівня врожайності, ягода дрібнішає. Для отримання рясного врожаю в активний період потрібно постійно виконувати санітарну вирізку старих або заражених пагонів і виконувати всі операції з догляду за рослинами.

Червона смородина

Червона смородина – це постачальник корисної продукції домашнього виробництва на всю зиму та приготування різноманітних компотів з додаванням інших ягід та фруктів, а також натуральних ароматизаторів та навіть прянощів. Наведемо основні сорти смородини.

Сорт смородини “Ролан”

Сорт голландської селекції рекомендований для вирощування на всій території країни. Кущі сильнорослі, розлогі. Листя середнє зеленого кольору з додаванням незначного жовтого відтінку. Довжина грон з ягодами досягає 120 мм, на кожній зацвітає до 30 квітів. Ягода з яскраво-червоним забарвленням, маса кожної досягає до 1,5 г. Форма округла, м’якоть із невеликою кислинкою. Збирання врожаю – кінець липня. Для врожаю знадобиться посадка рослини запилювача, цей сорт має низький показник самоврожайності (21%). Рослина стійка до грибкових захворювань і слабко уражається нирковим кліщем. Врожайність з одного куща – 6-7 кг.

Сорт смородини “Йонкер Ван Тетс”

Смородина із сильним ніжним ароматом. Сорт середньораннього дозрівання. Розробка голландської селекції. Це один із найпопулярніших сортів. Кущ сильнорослий з густою і розлогою кроною. Смородина стійка до морозів, грибкових захворювань. Врожайність з одного куща – до 7 кг. Маса 1 солодка, з невеликою кислинкою ягоди до 0,7 г. Рослина з високим рівнем самоплідності.

Сорт смородини “Віксне”

Сорт латиської селекції, може бути ранньої та середньостиглої селекції. Ягода пофарбована в темно-червоний колір, у народі сорт називають “Гранатовим”. Довжина кожного пензля до 100 мм. Ягоди кисло – солодкі із сильним стійким ароматом. Маса ягоди – до 0,7 г. Використовується для виробництва джемів, варення та як ароматна добавка в соки та компоти із фруктів. Рослина морозостійка, спокійно переносить посушливі періоди. Ранні сорти вимагатимуть захисту від ранкових заморозків перед та під час цвітіння. Врожайність сорту з одного куща – 10 кг.

Сорт смородини “Алтайська”

Новий вітчизняний сорт середнього терміну дозрівання ягід. Розроблено сибірськими селекціонерами. Кущі здатні витримувати суворі зими та морози до 360. Стійкі до ураження борошнистою росою та ураження грибковими захворюваннями. Сорт середньорослий, з максимальною висотою кущів 1,5 м. Втечі товсті, прямостоячі із середнім рівнем гіллястості. Ягода зі стійким кисло – солодким смаком та ароматом, пофарбована у темно – червоні кольори. Маса – до 1,2 г. На довгих гронах зав’язується багато ягід, з високою щільністю.

Сорт смородини “Альпійська”

Кущ до 1,5 м висоти, пагони розташовуються компактно і густо обростають листям. Довжина листа до 40 мм. Ягода невелика – максимум 8 мм, пофарбована у рожевий колір. Цвітіння починається на початку червня, а плодоношення в липні – серпні. Смакові якості ягоди низькі, тому високорослі кущі вирощують як декоративну рослину.

Сорти білої смородини

Біла смородина – це сонячна ягода, забарвлена у білий із золотинкою колір. Ягоди з підвищеним вмістом цукру та зі стійким ароматом. Наведемо кілька популярних серед садівників сортів.

Сорт смородини “Біла фея”

Цей сорт називають ще “Алмазним” за красу, яскравість та прозорість ягід. Рослини слабо схильні до ураження хворобами і шкідниками. Ягоди Білої Феї – середні за розміром, прозорі з яскравим ароматом та смаком. Сорт середньораннього терміну дозрівання, урожай збирають у липні – серпні. Ягоди використовуються для приготування заготовок на зиму, приготування компоту та їжі у свіжому вигляді. Урожайність складає 5-6 кг з одного куща.

Сорт смородини “Версальська”

Чагарник середньої величини, зростає до 1,2 м. рослини першого року мають злегка опущені товсті та ламкі пагони. Колір покриття гілок зелений. Дорослі кущі Версальської розлогі з прямими основними пагонами. Листя п’ятилопатеве, виростає тільки на цьому виді чагарників. Квіти середнього розміру, формою нагадують блюдце. Ягода великих розмірів діаметр досягає до 10 мм. Мінімальна вага – 0,7 г. Врожайність сорту з одного куща сягає 4-5 кг.

Сорт смородини “Біляна”

Сорт вирощується з 1963 року. Отриманий при запиленні із сортом смородини «Червоний Хрест». Рослина із середнім терміном дозрівання ягід, зацвітає наприкінці травня. Смородина не уражається борошнистою росою, але відносно схильний до грибкових хвороб. Несприятливі погодні умови можуть викликати захворювання на антракноз або септоріоз. Середньоросла рослина, при нормальному догляді виростає до 1,5 м. Густота крони середня, будова напіврозлога. Довжина товстих і прямих пагонів – середня. Вирощується по всій середньоєвропейській частині країни, на Уралі та в умовах Поволжя. Врожайність – 4,2-6 кг.

Сорт смородини “Кремова”

Середньоранній сорт з розлогою будовою куща. Листя середніх розмірів, темно-зеленого кольору з матовою поверхнею. Пензлі довгі з щільно зростаючими ягодами. Ягода кремового кольору, середніх розмірів із кисло – солодким смаком. Рослина стійка до ураження антракнозом та до низьких температур взимку.

Менш поширені сорти смородини

До таких рослин відноситься кілька різновидів рослин:

Зеленоплідна. Тут виділимо 2 найкращі сорти зеленої смородини:

  • Смарагдове намисто — відмінний вітчизняний сорт із високим рівнем зимостійкості та великими красивими ягодами. За вмістом корисних речовин та врожайності, сорт не поступається чорній смородині. Може використовуватися для їжі хворими на цукровий діабет;
  • Верті — найпопулярніший вид зарубіжної селекції. Ягоди з чудовим смаком, але їх не можна назвати красивими. Витримують серйозні умови зими.

Золота – вид, що вирощується тільки в південних регіонах, але селекціонери готують до випуску нові морозостійкі сорти. Виділимо кілька сортів золотистої:

  • Венера;
  • Єрмак;
  • Ізабелла.

Рожева смородина – популярна у садівників через неповторний солодкий смак ягід. Вага найменшої – 0,7 г, великої – 1,2 г. Поширені такі сорти:

  • Пригажуня — високоврожайний та стійкий до хвороб тип чагарників;
  • Роза Чаїр — назва говорить про сонячне та тепле місце проростання рослини. Розмір ягоди середній, вона рожевого кольору та солодка;
  • Россошанська — це тип пізнього терміну дозрівання, але відрізняється високим рівнем врожайності. Ягоди забарвлені у яскравий рожевий колір.

Вибираючи саджанці, садівник має орієнтуватися на кілька правил, основні:

  1. Адаптація до умов місцевого клімату;
  2. Склад грунту на дачній ділянці.

Орієнтуючись на ці показники, садівники спочатку закладають оптимальні умови для зростання та розвитку рослин та підвищення врожайності садових ягід.

Вибирайте і замовляйте цікаві для вас сорти в нашому магазині, а ми забезпечимо швидку і якісну доставку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *